Virtualizace pracovních stanic a desktopů

Snadná centrální správa, úspory za elektrickou energii i za údržbu hardwarového vybavení, ale především možnost se k pracovišti připojit kdykoli a odkudkoli. Není divu, že je virtualizace pracovních stanic a desktopů, tedy koncových stanic uživatelů, trendem posledních měsíců.

Princip virtualizace pracovní stanice spočívá v převedení její fyzické podoby (například notebooku) do podoby virtuální, kde operační systém, ale i všechny aplikace neběží v konkrétním přístroji, ale na výkonném centrálním serveru.

Na stole v kanceláři tak stojí jen monitor a malé zařízení s nízkou spotřebou (tzv. thin-client nebo zero-client), které zprostředkovává obraz a ovládání virtuálního pracoviště. 

Prostřednictvím nenáročného softwaru je pak možné připojení k virtuální pracovní stanici i skrze notebook, tablet nebo mobilní telefon. Samotná vizuální podoba pracovního prostředí je stejná, kterou uživatel zná. 

Kromě finančních úspor má virtuální řešení pracovních stanic i další výhody:

  • Správa je centrální a tedy jednoduchá. Díky virtualizaci je snadné nejen aktualizovat, ale i přiřazovat práva a škálovat výkon jednotlivých virtuálních stanic.
  • Zřízení a přizpůsobení nového pracoviště na míru je rychlé a snadné.
  • Data jsou v bezpečí. Díky tomu, že jsou uložená na centrálním serverovém úložišti a nikoli fyzicky na disku.